Vítejte. Tento projekt má za cíl pomoci při luštění klasických křížovek, které naleznete v mnoha časopisech. Pokud potřebuje poradit s jedním z požadovaných pojmů, zkuste jej napsat do formuláře níže.

Rady pro vyhledávání v křížovkářském slovníku

cizojazyčné výrazy – v křížovkách najdeme spoustu výrazů pro překlad, pokud je u nás nenaleznete, vyzkoušejte například online slovník.

chemické prvky – hledat můžeme jak jejich názvy, tak značky
př. zadáme hliník a výsledná hodnota je Al; můžeme ale také zadat Al, a vyhledáme celý název chemického prvku, výsledek tedy bude hliník.

zkuste obměnit nebo zkracovat jednotlivá slovní spojení
př. značka české kosmetiky – česká kosmetika, česká řeka – řeka v ČR, druh lněné látky – lněná látka, jméno českého zpěváka – český zpěvák

 

Pomožte ostatním s odpovědí

Uživatelé hledají odpověď na níže uvdené pojmy v křížovce. Znáte správnou odpověď? Pokud ano, zašlete nám ji kliknutím na "znáte odpověď?" u příslušného řádku.

Co je to Křížovka?

Křížovka je v podstatě zábavný hlavolam, ve kterém doplňují písmena. Přitom je potřeba dodržovat pravidla. Doplněná slova se vepisují do čtverečků, umístěných v řádcích a sloupcích. V každém čtverečku může být pouze jedno písmeno a slova musejí být vyplněna tak, aby ve svislém i vodorovném směru dávala smysl.

Náhodné výrazy

Historie

Zachované prameny hovoří o tom, že se první křížovka objevila již v roce 1913 a to v tisku. Inspirací pro první křížovku byl Victor Orville z Oxfordu, Anglie. Ten byl vězněn v jihoafrickém Kapském městě. Tam přečetl všechny dostupné knihy z vězeňské knihovny. Protože se nudil a zaujaly ho bílé a černé čtvercové dlaždice na podlaze, začal do nich zapisovat do světlých polí slova, která ho napadla. Tím objevil tuto hru, založenou na podobných slovech.